RS/PA
A.net/PA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Elizabethtown College Track and Field and Cross Country - Elizabethtown, Pennsylvania
Blue Jays
One Alpha Dr, Elizabethtown, Pennsylvania, 17022, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Amelia Tearnan
Photos (
0
)
View
Videos (
6
)
View
News (
26
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2011 / 2012 - (2 articles)
2012 / 2013 - (8 articles)
2013 / 2014 - (6 articles)
2014 / 2015 - (10 articles)
All News
Search
2015 Results - Bucknell Bison Indoor Open and Multi
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Jan 31st 2015, 4:30pm
Comments
Bucknell Bison Indoor Open and Multi
Jan 30, 2015 to Jan 31, 2015
Lewisburg, PA, US
« Filter Results by Team: »
Alvernia
Bloomsburg
Bucknell
CUNY CC of NY
Dickinson
Elizabethtown
Franklin & Marshall
Frostburg State
Greater Phil
Gwynedd-Mercy
Immaculata University
Indiana U of PA
Johns Hopkins University
Juniata
Kutztown
Lebanon Valley
Lock Haven
Misericordia
Musketeers TC
Penn
Penn State-Harri
Pitt.-Johnstown
Shippensburg
Shore AC
Spring Stree
Spring Street Track Club
SUNY Geneseo
Susquehanna
Unattached
West Chester
York College (PA)
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
500m
|
800m
|
1k
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Hep
|
Hep: 1k
|
Hep: 60m
|
Hep: 60h
|
Hep: HJ
|
Hep: LJ
|
Hep: PV
|
Hep: Shot
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
500m
|
800m
|
1k
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Ind. Pent
|
Ind. Pent: 60h
|
Ind. Pent: 800m
|
Ind. Pent: HJ
|
Ind. Pent: LJ
|
Ind. Pent: Shot
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hayle, Kwane
Susquehanna
06.94
nwi
2
2
Dehazya, Peter
CUNY CC of NY
07.07
nwi
2
3
Cernisky, Lawerence
Pitt.-Johnstown
07.11
nwi
2
4
Segelin, Michael
SUNY Geneseo
07.14
nwi
2
5
McGinnis, Ian
Lebanon Valley
07.18
nwi
2
1
Farmer, Everette
Unattached
07.21
nwi
1
1
Elder, Sterlyn
Frostburg State
07.21
nwi
1
3
Regan, Brian
Bucknell
07.23
nwi
1
6
Reice, Bryan
West Chester
07.24
nwi
2
4
Laing, Christopher
CUNY CC of NY
07.25
nwi
1
7
Jacks, Trevon
Frostburg State
07.25
nwi
2
5
Gursay, D'Andrew
West Chester
07.26
nwi
1
6
Keliojor, ben
Gwynedd-Mercy
07.28
nwi
1
7
Burton, Michael
Kutztown
07.41
nwi
1
--
Gillings, Shane
Bloomsburg
FS
nwi
1
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Hayle, Kwane
Susquehanna
06.96
nwi
4
1
Dehazya, Peter
CUNY CC of NY
07.11
nwi
3
1
Cernisky, Lawerence
Pitt.-Johnstown
07.14
nwi
10
2
Owens, Armond
Susquehanna
07.15
nwi
3
1
Segelin, Michael
SUNY Geneseo
07.17
nwi
1
1
McGinnis, Ian
Lebanon Valley
07.17
nwi
11
2
Reice, Bryan
West Chester
07.20
nwi
1
2
Jacks, Trevon
Frostburg State
07.21
nwi
10
1
Elder, Sterlyn
Frostburg State
07.24
nwi
2
1
Laing, Christopher
CUNY CC of NY
07.24
nwi
5
1
Gursay, D'Andrew
West Chester
07.25
nwi
6
1
Farmer, Everette
Unattached
07.26
nwi
7
2
Regan, Brian
Bucknell
07.26
nwi
2
3
Keliojor, ben
Gwynedd-Mercy
07.26
nwi
1
3
Gillings, Shane
Bloomsburg
07.26
nwi
3
1
Burton, Michael
Kutztown
07.27
nwi
8
2
Fisher, Devon
Shippensburg
07.27
nwi
5
2
Foulke, Alexander
West Chester
07.27
nwi
7
2
Owhe, Josiah
Penn State-Harri
07.27
nwi
11
4
Pini, Vincent
Bucknell
07.27
nwi
1
4
Nedzenski, Matt
Pitt.-Johnstown
07.27
nwi
3
1
Bruno, Ricky
West Chester
07.28
nwi
9
2
King, Corey
Lock Haven
07.28
nwi
6
5
Gevirtz, Daniel
Bucknell
07.28
nwi
1
2
Stone, Bobbie
Gwynedd-Mercy
07.31
nwi
4
3
Donroe, Austin
SUNY Geneseo
07.31
nwi
6
2
Johnson, Jaie
Juniata
07.35
nwi
8
2
Fairhall, Devon
Frostburg State
07.35
nwi
8
3
Johnson, Jhaloni
Kutztown
07.36
nwi
11
3
Curry, Kylil
Gwynedd-Mercy
07.37
nwi
10
3
Poore, Jesse
Johns Hopkins Un
07.38
nwi
7
3
Williams, Jalen
Penn State-Harri
07.39
nwi
4
4
Anderson, Jebiz
Lock Haven
07.39
nwi
6
4
Morrison, Jashane
CUNY CC of NY
07.39
nwi
8
2
Layman, David
SUNY Geneseo
07.41
nwi
9
4
Brown, Dionte
Bloomsburg
07.43
nwi
4
4
Barnes, Trenton
Juniata
07.43
nwi
7
4
Reuss, Chris
Lock Haven
07.43
nwi
10
4
Claypoole, Jeremy
Indiana U of PA
07.44
nwi
11
3
Bullen, Jomo
Musketeers TC
07.46
nwi
2
5
Cerankowski, Eryk
Kutztown
07.46
nwi
4
3
Meade, Sean
Misericordia
07.47
nwi
5
4
Reitmeyer, Brent
Bloomsburg
07.48
nwi
5
5
Tucker, James
Shippensburg
07.49
nwi
3
5
Terwilliger, Michael
Susquehanna
07.51
nwi
8
5
Schlegel, Mitch
Elizabethtown
07.51
nwi
10
6
Brooks, Xavier
Susquehanna
07.53
nwi
1
5
Johnson, Brooks
Susquehanna
07.54
nwi
6
5
Jackson, Davon
Juniata
07.55
nwi
7
7
Tulio, Zach
Bloomsburg
07.55
nwi
1
5
Gabeau, Marcus
Susquehanna
07.56
nwi
11
3
Christian, Korey
Penn State-Harri
07.57
nwi
9
6
Harris, Malik
Frostburg State
07.59
nwi
11
6
Johnson, Isaiah
Gwynedd-Mercy
07.61
nwi
10
6
Shroyer, Jordan
Pitt.-Johnstown
07.65
nwi
3
4
Kunz, James
Susquehanna
07.69
nwi
2
5
Meyer, Danny
Shippensburg
07.70
nwi
2
5
Johnson, Devante
Bloomsburg
07.70
nwi
5
6
North, Trey
Indiana U of PA
07.71
nwi
5
6
Foulke, Wayne
Greater Phil
07.72
nwi
2
4
Cook, David
Dickinson
07.73
nwi
9
8
Okontwo, Joshua
Penn State-Harri
07.77
nwi
1
7
Forsythe, Matt
Gwynedd-Mercy
07.79
nwi
2
7
Malam, Bassit
CUNY CC of NY
07.79
nwi
5
6
Timmons, Demetrius
Indiana U of PA
07.80
nwi
8
6
Fleetwood-Mack, Jordan
Penn State-Harri
07.84
nwi
6
7
Markowski, Ted
Elizabethtown
07.90
nwi
6
7
Page, Kyohn
Bloomsburg
07.93
nwi
3
5
Bayona, Joseph
Elizabethtown
07.95
nwi
9
7
Marte, Javier
Penn State-Harri
08.06
nwi
11
8
Eck, Anthony
Lock Haven
08.07
nwi
2
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hayle, Kwane
Susquehanna
22.51
nwi
2
1
Dix, Ghassan
West Chester
22.76
nwi
1
2
McGinnis, Ian
Lebanon Valley
22.85
nwi
1
2
Zangaro, Troy
Indiana U of PA
22.90
nwi
2
3
Gevirtz, Daniel
Bucknell
23.13
nwi
1
4
Gardner, Christopher
Frostburg State
23.22
nwi
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Bales, Robert
Shippensburg
22.55
nwi
17
1
Tillman, Darnell
York College (PA
22.64
nwi
13
1
Bruno, Ricky
West Chester
22.64
nwi
14
1
Hayle, Kwane
Susquehanna
22.69
nwi
4
1
Foulke, Alexander
West Chester
22.82
nwi
15
1
Segelin, Michael
SUNY Geneseo
22.89
nwi
1
1
Meriwether, Ricky
Shippensburg
22.89
nwi
10
1
Zangaro, Troy
Indiana U of PA
22.90
nwi
16
1
Dix, Ghassan
West Chester
22.92
nwi
3
2
Gevirtz, Daniel
Bucknell
22.95
nwi
1
1
McGinnis, Ian
Lebanon Valley
22.99
nwi
5
2
Gardner, Christopher
Frostburg State
23.03
nwi
15
2
Deysher, Matt
Bucknell
23.04
nwi
4
1
Harth, Michael
Misericordia
23.09
nwi
6
1
Reice, Bryan
West Chester
23.11
nwi
11
2
Nedzenski, Matt
Pitt.-Johnstown
23.17
nwi
3
1
Brown, Dionte
Bloomsburg
23.19
nwi
7
2
Smith, Ron
Kutztown
23.24
nwi
14
1
Morrison, Jashane
CUNY CC of NY
23.25
nwi
12
2
Owens, Armond
Susquehanna
23.25
nwi
5
2
Burton, Michael
Kutztown
23.33
nwi
12
1
Farmer, Everette
Unattached
23.35
nwi
9
2
Donroe, Austin
SUNY Geneseo
23.35
nwi
13
2
Layman, David
SUNY Geneseo
23.38
nwi
7
1
Stone, Bobbie
Gwynedd-Mercy
23.39
nwi
8
3
Bray, Kegan
Shippensburg
23.42
nwi
3
1
Lee, Robert
Bloomsburg
23.44
nwi
2
2
King, Corey
Lock Haven
23.44
nwi
17
3
Schlegel, Mitch
Elizabethtown
23.45
nwi
4
2
Moore, Thomas
Frostburg State
23.46
nwi
9
3
Lindsay, Cornelius
Kutztown
23.49
nwi
12
2
Young, Brandon
Alvernia
23.53
nwi
16
2
Heimbach, Ryan
West Chester
23.58
nwi
11
3
Curry, Kylil
Gwynedd-Mercy
23.65
nwi
1
3
Nelson, Javon
Lebanon Valley
23.79
nwi
16
2
Hakimi, Elhoussine
Frostburg State
23.80
nwi
6
2
Laing, Christopher
CUNY CC of NY
23.81
nwi
2
2
Williams, Jalen
Penn State-Harri
23.86
nwi
8
3
Elder, Sterlyn
Frostburg State
23.91
nwi
2
3
Latchford, Andrew
Shippensburg
23.96
nwi
6
3
Owhe, Josiah
Penn State-Harri
23.97
nwi
11
3
Tucker, James
Shippensburg
23.98
nwi
5
3
Regan, Brian
Bucknell
23.98
nwi
9
3
Terwilliger, Michael
Susquehanna
23.99
nwi
7
4
Lipsky, Tanner
Kutztown
24.00
nwi
2
4
Meade, Sean
Misericordia
24.06
nwi
9
2
Christian, Korey
Penn State-Harri
24.08
nwi
10
3
Harris, Raymond
Gwynedd-Mercy
24.09
nwi
17
3
Longo, Phil
SUNY Geneseo
24.16
nwi
8
3
Van Teyens, Mark
West Chester
24.21
nwi
14
4
Gabeau, Marcus
Susquehanna
24.23
nwi
17
4
Bullen, Jomo
Musketeers TC
24.28
nwi
7
3
Tulio, Zach
Bloomsburg
24.35
nwi
10
3
Quirk, Dylan
Misericordia
24.36
nwi
15
5
Shroyer, Jordan
Pitt.-Johnstown
24.44
nwi
17
5
Matunis, Tyler
Kutztown
24.54
nwi
9
4
Reuss, Chris
Lock Haven
24.55
nwi
11
4
Fisher, Sean
Lock Haven
24.62
nwi
15
5
Campbell, Jeremy
Susquehanna
24.72
nwi
7
3
Johnson, Devante
Bloomsburg
24.83
nwi
13
4
Reitmeyer, Brent
Bloomsburg
24.83
nwi
4
4
DeGarmo, Marshall
SUNY Geneseo
24.99
nwi
13
4
Daubert, Carl
Misericordia
25.06
nwi
16
4
Murphy, Elias
Juniata
25.24
nwi
6
4
Kennedy, Graeme
Elizabethtown
25.56
nwi
14
4
Page, Kyohn
Bloomsburg
25.64
nwi
8
5
Hess, David
Elizabethtown
25.95
nwi
11
5
Brooks, Xavier
Susquehanna
25.96
nwi
15
5
Ramos, Jaime
Elizabethtown
26.36
nwi
2
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Zangaro, Troy
Indiana U of PA
50.32
10
2
Young, Shawn
West Chester
50.38
10
3
Harth, Michael
Misericordia
51.00
10
1
Dix, Ghassan
West Chester
51.38
9
4
Nelson, Andrew
Misericordia
51.76
10
1
Johnson, Jaie
Juniata
52.18
8
1
Lipsky, Tanner
Kutztown
52.26
7
2
Latchford, Andrew
Shippensburg
52.26
8
2
Smith, Ron
Kutztown
52.30
9
3
Stancil, Chris
West Chester
52.33
9
4
Segelin, Michael
SUNY Geneseo
52.53
9
1
Etz, Brian
Susquehanna
52.84
6
2
Johnson, Kevin
Lebanon Valley
52.94
7
2
Lindsay, Cornelius
Kutztown
53.02
6
3
Barfield, Cedric
Susquehanna
53.03
7
1
Foshay, Brady
Dickinson
53.15
5
3
Onusconich, Peter
Bucknell
53.15
8
1
Nedzenski, Matt
Pitt.-Johnstown
53.16
4
4
Haupt, Cody
Bucknell
53.31
7
4
Higley, Jarrett
Misericordia
53.37
8
1
Downey, Andrew
Pitt.-Johnstown
53.71
3
2
Kerns, Peter
Susquehanna
53.74
3
3
Gallagher, Austin
Kutztown
53.98
6
2
Entin, Kyle
Susquehanna
54.20
5
3
Brown, Dionte
Bloomsburg
54.26
5
3
Jackson, Davon
Juniata
54.68
3
2
Daubert, Carl
Misericordia
54.86
4
4
Cook, David
Dickinson
54.94
5
4
Fisher, Sean
Lock Haven
55.08
6
1
Suchar, Dartagan
Pitt.-Johnstown
55.12
2
2
Silva, Brandon
CUNY CC of NY
55.24
2
5
Lindsey, Miles
Dickinson
55.55
7
3
Hutchison, AJ
Juniata
55.73
4
3
Becker, Ben
Misericordia
55.89
2
3
Lerew, Lee
Penn State-Harri
55.89
2
1
Gonzaga, Craig
Gwynedd-Mercy
55.98
1
4
Bray, Kegan
Shippensburg
56.49
4
2
Anthony, Jahmare
Penn State-Harri
56.55
1
3
Nunez, Janssel
CUNY CC of NY
57.17
1
4
Mull, Ryan
Juniata
57.40
1
5
Davila, Alejandro
Penn State-Harri
1:00.03
2
5
Henry, Rhyeem
CUNY CC of NY
1:01.45
1
Mens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pawlush, Derek
Franklin & Marsh
1:08.72
6
2
Olenginski, Greg
Franklin & Marsh
1:08.85
6
1
Cooper, Austin
Indiana U of PA
1:09.00
4
1
Keith, James
Penn State-Harri
1:09.34
5
2
Winslow, Ed
Unattached
1:09.56
4
3
Tom, Fitzgerald
Elizabethtown
1:10.02
6
4
Mandley, Tyler
Juniata
1:10.24
6
5
Clinchoc, Jeremiah
Alvernia
1:10.43
6
2
Baldwin, Bryan
Elizabethtown
1:11.10
5
1
Ruefle, Dylan
Indiana U of PA
1:11.50
3
3
Rivlin, Steve
Susquehanna
1:12.01
5
3
Guetzlaff, Steven
Juniata
1:12.23
4
2
Homce, David
Frostburg State
1:12.36
3
4
Alex, Pankiw
Elizabethtown
1:13.96
4
1
Ondo, Nick
Kutztown
1:14.11
2
1
Nunez, Janssel
CUNY CC of NY
1:14.17
1
5
Duran, Gabriel
Juniata
1:14.20
4
3
Mendoza, Brandon
Susquehanna
1:14.28
3
2
Gonzaga, Craig
Gwynedd-Mercy
1:14.73
2
4
Kenney, William
Elizabethtown
1:16.12
3
3
Eck, Anthony
Lock Haven
1:16.80
2
2
Silva, Brandon
CUNY CC of NY
1:17.36
1
5
Forsythe, Matt
Gwynedd-Mercy
1:19.00
3
3
Henry, Rhyeem
CUNY CC of NY
1:20.60
1
4
Jones, Jacob
Elizabethtown
1:25.79
1
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Harnish, Michael
Lebanon Valley
1:53.84
4
2
Pavarini, Tom
Johns Hopkins Un
1:59.21
4
1
McDaid, Jim
West Chester
1:59.35
3
2
LoParco, Nate
SUNY Geneseo
1:59.54
3
3
Phifer, Joseph
Penn State-Harri
1:59.59
3
3
Odin, Chris
SUNY Geneseo
1:59.95
4
4
Elchynski, Justin
Lock Haven
2:00.35
4
1
Garcia-Cassani, Isaac
SUNY Geneseo
2:00.42
2
2
Klosinski, Kyle
Bloomsburg
2:01.02
2
4
Gass, Matt
Susquehanna
2:01.32
3
3
Thompson, Andrew
Kutztown
2:01.36
2
5
Spangler, Ryan
Shippensburg
2:01.51
3
5
Schwartz, Benjamin
SUNY Geneseo
2:01.51
4
6
White, Conor
Dickinson
2:01.80
3
6
Bee, Mathieu
Shippensburg
2:02.02
4
4
Luzzi, Sean
Misericordia
2:02.51
2
7
Takata, Colton
Johns Hopkins Un
2:02.64
3
5
Freeman, Jabari
Indiana U of PA
2:02.97
2
1
Generali, Leo
Franklin & Marsh
2:03.06
1
6
Winslow, Ed
Unattached
2:03.53
2
7
Twist, Michael
Elizabethtown
2:04.23
2
2
McFarland, Torin
Susquehanna
2:04.59
1
8
Nolan, Patrick
Dickinson
2:04.72
2
9
Bayne, Charlie
Dickinson
2:04.97
2
3
Vallachi, John
Franklin & Marsh
2:06.97
1
8
Deignan, Eric
Misericordia
2:08.61
3
4
McClusick, Colin
West Chester
2:08.62
1
5
Weron, Nick
Misericordia
2:08.77
1
6
Laue, Eli
Dickinson
2:09.13
1
7
Quirk, Matthew
Misericordia
2:09.26
1
8
Horan, Patrick
Dickinson
2:10.60
1
10
Begolly, Andrew
Kutztown
2:11.04
2
9
Collins, Paul
Misericordia
2:11.27
1
10
Tuntivate, Chanon
Johns Hopkins Un
2:11.90
1
7
Wilkes, Ian
Johns Hopkins Un
2:13.63
4
--
Lynch, Joe
Indiana U of PA
DNF
4
Mens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Goelz, Andrew
Lebanon Valley
2:31.11
3
2
Gillette, Matt
Unattached
2:31.95
3
3
Olenginski, Luk
Franklin & Marsh
2:32.05
3
4
Conte, Cole
Bucknell
2:33.90
3
1
Schettler, Harrison
Shippensburg
2:37.45
2
5
Trama, Zach
Elizabethtown
2:38.07
3
2
Arikatla, Arvind
Johns Hopkins Un
2:38.37
2
6
Brooks, Sam
Elizabethtown
2:40.90
3
3
Miller, Patrick
Lock Haven
2:40.95
2
1
Diltz, Alex
Lock Haven
2:41.16
1
4
Lorah, Dan
Lock Haven
2:42.42
2
5
King, Devonte
Kutztown
2:43.30
2
2
Trump, Dalton
Indiana U of PA
2:43.61
1
6
Heck, Glen
Lock Haven
2:44.56
2
7
Kulis, Ian
Elizabethtown
2:46.12
2
7
Thornton, Charles
Johns Hopkins Un
2:47.21
3
8
Brown, Pat
Susquehanna
2:49.51
2
3
Wong, Raymond
CUNY CC of NY
2:49.71
1
4
Gonzalez, Troy
Johns Hopkins Un
2:49.73
1
5
Horwat, James
Pitt.-Johnstown
2:51.70
1
6
Krott, Jacob
Juniata
2:51.97
1
7
Makimoto, Edgar
Penn State-Harri
2:52.40
1
9
Twist, Michael
Elizabethtown
2:53.25
2
8
Benson, Joseph
CUNY CC of NY
2:53.52
1
10
Liebsch, Nate
Elizabethtown
2:54.56
2
9
Sullivan, Thomas
CUNY CC of NY
2:57.74
1
10
Faust, Justin
Misericordia
3:01.01
1
11
Foster, Ryan
Misericordia
3:01.87
1
Mens Mile 1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gillette, Matt
Unattached
4:11.71
5
2
Trama, Zach
Elizabethtown
4:17.49
5
3
Garcia-Cassani, Isaac
SUNY Geneseo
4:19.25
5
4
Murphy, Charles
Unattached
4:19.73
5
5
Schelander, Stephen
Spring Stree
4:20.38
5
1
Briggs, Travis
SUNY Geneseo
4:21.08
4
2
Spangler, Ryan
Shippensburg
4:21.60
4
6
Gibson, Nicholas
Shippensburg
4:21.60
5
7
Morgan, Andrew
Indiana U of PA
4:23.42
5
3
Phillips, Kyle
Bloomsburg
4:23.78
4
8
Cooper, Austin
Indiana U of PA
4:23.90
5
9
Hause, Mikael
Misericordia
4:24.16
5
4
Schettler, Harrison
Shippensburg
4:25.17
4
10
White, Conor
Dickinson
4:25.81
5
5
Murray, Peter
Bucknell
4:26.93
4
6
McMullin, John
Johns Hopkins Un
4:27.01
4
7
Williams, Glen
Bucknell
4:27.49
4
1
Orton, Cody
SUNY Geneseo
4:27.50
3
2
Miller, Patrick
Lock Haven
4:27.65
3
3
Iovoli, Austin
Susquehanna
4:27.99
3
8
Adams, Kyle
Bucknell
4:28.60
4
11
Schwartz, Ryan
Johns Hopkins Un
4:28.88
5
9
Williams, Zachary
Bucknell
4:28.91
4
12
Pirnie, Ross
Bucknell
4:29.24
5
4
Lorah, Dan
Lock Haven
4:29.62
3
5
Watson, Alex
Kutztown
4:30.41
3
10
Kirna, Andrew
Bucknell
4:30.57
4
1
Diltz, Alex
Lock Haven
4:31.41
2
6
Vella, Tyler
Indiana U of PA
4:31.52
3
7
Deignan, Eric
Misericordia
4:32.56
3
8
Conway, Ryan
Elizabethtown
4:32.94
3
2
Sullivan, Scott
Susquehanna
4:33.08
2
13
Hepner, Mason
Dickinson
4:33.56
5
1
Plachko, Jake
Bloomsburg
4:34.48
1
3
Windisch, Brian
SUNY Geneseo
4:34.54
2
4
Mengisteab, Naeb
Kutztown
4:34.57
2
2
Dimond, Conor
Juniata
4:34.77
1
9
Gottuso, Sam
Johns Hopkins Un
4:35.09
3
11
Fielder, Brandon
Johns Hopkins Un
4:35.19
4
10
Mayer, Brad
Kutztown
4:35.47
3
3
Wilson, James
Bloomsburg
4:36.69
1
12
Thornton, Charles
Johns Hopkins Un
4:37.08
4
5
Trump, Dalton
Indiana U of PA
4:37.86
2
4
Louther, Ryan
Indiana U of PA
4:38.37
1
11
Heck, Glen
Lock Haven
4:38.55
3
6
Skavery, Justin
Susquehanna
4:38.94
2
12
Potters, Leo
Johns Hopkins Un
4:39.39
3
7
Tuntivate, Chanon
Johns Hopkins Un
4:39.72
2
8
Bayne, Charlie
Dickinson
4:40.08
2
5
Bier, Daniel
Johns Hopkins Un
4:41.01
1
6
Quirk, Matthew
Misericordia
4:41.32
1
7
Kulis, Ian
Elizabethtown
4:41.36
1
8
Cruickshank, Rowan
CUNY CC of NY
4:44.39
1
9
Weron, Nick
Misericordia
4:45.29
2
9
Wong, Raymond
CUNY CC of NY
4:45.43
1
10
Horan, Patrick
Dickinson
4:46.85
2
11
Laue, Eli
Dickinson
4:47.83
2
13
Sankey, Matthew
Shippensburg
4:48.31
3
10
Collins, Paul
Misericordia
4:51.90
1
11
Pressler, Eric
Susquehanna
4:51.95
1
12
Lewis, Michael
Unattached
4:52.16
2
12
Liebsch, Nate
Elizabethtown
4:54.37
1
--
Coburn, Alex
Lock Haven
DNF
3
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sutton, Kieran
Shippensburg
8:32.63
3
2
Mains, Zach
Lock Haven
8:33.20
3
3
Schelander, Stephen
Spring Stree
8:35.93
3
4
Wortner, Brendan
SUNY Geneseo
8:44.51
3
5
Mullin, Chris
Shippensburg
8:46.56
3
6
Arnold, Stefan
Johns Hopkins Un
8:46.77
3
7
Kirna, John
Bucknell
8:52.09
3
8
Sullivan, John
SUNY Geneseo
8:53.11
3
9
Alaghatta, Akshay
Johns Hopkins Un
8:54.80
3
10
Gresh, Dan
Elizabethtown
8:55.70
3
11
Eberhardt, Colin
Susquehanna
8:57.62
3
1
Hause, Mikael
Misericordia
8:58.17
2
2
Musselman, Zachary
West Chester
9:01.36
2
12
Miles-Rath, Cohen
SUNY Geneseo
9:01.87
3
3
Brown, Matt
Gwynedd-Mercy
9:04.22
2
4
Levine, Louis
Johns Hopkins Un
9:05.66
2
5
Crowe, Paul
Susquehanna
9:06.30
2
13
Adams, Dustin
Unattached
9:08.07
3
6
PATEL, PANTH
Johns Hopkins Un
9:09.06
2
7
Taddeo, Matthew
Bucknell
9:10.22
2
8
KAZLOW, GEOFFREY
Johns Hopkins Un
9:10.23
2
14
Frost, Julian
Johns Hopkins Un
9:11.25
3
9
Harriger, Adam
Elizabethtown
9:11.43
2
10
Cooper, Sam
Elizabethtown
9:13.06
2
15
Panus, John
SUNY Geneseo
9:18.06
3
11
Neiswender, Daniel
Bloomsburg
9:20.23
2
1
Lynch, Peter
Susquehanna
9:20.79
1
2
Sturm, Nicholas
Alvernia
9:22.69
1
3
Whalen, Michael
Franklin & Marsh
9:22.70
1
4
Dombrowiecki, Andrew
West Chester
9:23.33
1
12
Walsten, Doran
Johns Hopkins Un
9:23.83
2
5
Inglis, John
Kutztown
9:24.95
1
6
Miller, Wade
Unattached
9:25.31
1
7
Diecidue, Michael
Kutztown
9:26.72
1
8
Moody, Zachary
Misericordia
9:26.79
1
9
Bauer, CJ
Kutztown
9:26.82
1
13
Blose, Clayton
Lock Haven
9:27.08
2
14
McDonough, Keegan
Elizabethtown
9:28.10
2
10
Miceli, Brien
Franklin & Marsh
9:29.90
1
11
Zenchak, Kyle
Pitt.-Johnstown
9:31.14
1
12
Wolde, Sam
Kutztown
9:31.98
1
15
Demaree, Marshall
Johns Hopkins Un
9:32.45
2
13
Schofield, Kevin
Juniata
9:33.19
1
14
Cruickshank, Rowan
CUNY CC of NY
9:34.27
1
16
Fitch, Kyle
Dickinson
9:36.63
2
15
Pasquali, Matt
Dickinson
9:42.43
1
17
Bomgardner, Chad
Lebanon Valley
9:56.16
2
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Slaughter, Brad
Lock Haven
15:09.51
3
2
Price, Alex
Susquehanna
15:12.76
3
3
Stetson, Michael
York College (PA
15:13.64
3
4
Rissell, Ethan
Spring Stree
15:15.54
3
5
Monroe, Addison
Lock Haven
15:16.42
3
6
Weinhoffer, Mark
Dickinson
15:17.96
3
7
Simmons, Zachary
Dickinson
15:18.45
3
8
Stender, Nick
Dickinson
15:22.11
3
9
Ofman, Raymond
Indiana U of PA
15:23.16
3
10
Howard, Eli
Dickinson
15:27.53
3
1
Cordell, Caleb
Indiana U of PA
15:36.00
2
2
Chimal-Rodriguez, Angel
Immaculata Unive
15:37.58
2
11
Smith, Hunter
Dickinson
15:38.77
3
3
Zubler, Bayley
SUNY Geneseo
15:38.93
2
4
Beaudette, Greg
Indiana U of PA
15:41.01
2
5
Coakley, Mitchell
Lock Haven
15:41.08
2
6
Lynch, Tim
Indiana U of PA
15:41.66
2
7
Brand, Alec
Shippensburg
15:43.38
2
8
Mueller, Benjamin
Bucknell
15:44.47
2
9
Coates, Chris
Kutztown
15:44.56
2
10
Musselman, Zachary
West Chester
15:45.19
2
1
Skelton, Kyle
Susquehanna
15:48.68
1
12
Mateer, Tim
SUNY Geneseo
15:52.47
3
11
Guetzlaff, Matt
Juniata
15:52.66
2
12
Cobb, Connor
Bucknell
15:53.17
2
13
Brandt, Chris
Unattached
15:57.92
2
13
Abad, Chaz
SUNY Geneseo
16:02.73
3
2
Murray, Wil
York College (PA
16:07.78
1
3
Isenebrg, Dan
Susquehanna
16:07.88
1
4
Park, Stephen
Juniata
16:08.89
1
5
MacGibbon, Andy
York College (PA
16:10.13
1
6
Aug, Ryan
York College (PA
16:10.51
1
14
Eppler, Craig
York College (PA
16:10.56
2
7
Dombrowiecki, Andrew
West Chester
16:11.48
1
14
Predhome, Alexander
Dickinson
16:12.45
3
8
Reed, Trever
Misericordia
16:19.44
1
9
Luzzi, Sean
Misericordia
16:23.57
1
10
Moore, Dave
Penn State-Harri
16:23.88
1
15
Pfaeffle, Mark
Kutztown
16:25.63
2
11
Limongelli, Aj
Misericordia
16:26.18
1
12
Chappell, Stephen
Lebanon Valley
16:29.36
1
15
Ferry, Matthew
Dickinson
16:39.77
3
13
Osko, Jeremy
Misericordia
16:46.83
1
14
Rinehart, Cole
Dickinson
17:27.15
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Toliver, Chase
Gwynedd-Mercy
08.34
nwi
2
2
Burton, Michael
Kutztown
08.44
nwi
2
3
Van Teyens, Mark
West Chester
08.51
nwi
2
4
Bologa, Eric
Shippensburg
08.60
nwi
2
5
Deysher, Matt
Bucknell
08.64
nwi
2
6
Hertzog, Eric
Shippensburg
08.70
nwi
2
7
Heimbach, Ryan
West Chester
08.75
nwi
2
1
Matunis, Tyler
Kutztown
08.78
nwi
1
2
Vannicolo, Colin
West Chester
08.89
nwi
1
3
Onusconich, Peter
Bucknell
08.95
nwi
1
3
Melley, Kevin
Susquehanna
08.95
nwi
1
8
Shupp, Austin
Shippensburg
09.04
nwi
2
5
Kiss, Jeff
Unattached
09.12
nwi
1
6
Clinchoc, Jeremiah
Alvernia
09.33
nwi
1
7
Moran, Alex
Bloomsburg
09.44
nwi
1
8
Elysee, Jonathan
CUNY CC of NY
09.48
nwi
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Toliver, Chase
Gwynedd-Mercy
08.42
nwi
1
1
Shupp, Austin
Shippensburg
08.53
nwi
2
2
Burton, Michael
Kutztown
08.61
nwi
1
2
Van Teyens, Mark
West Chester
08.61
nwi
2
3
Bologa, Eric
Shippensburg
08.62
nwi
2
1
Heimbach, Ryan
West Chester
08.69
nwi
3
2
Deysher, Matt
Bucknell
08.69
nwi
3
1
Hertzog, Eric
Shippensburg
08.81
nwi
4
3
Vannicolo, Colin
West Chester
08.86
nwi
1
2
Matunis, Tyler
Kutztown
08.93
nwi
4
4
Melley, Kevin
Susquehanna
09.00
nwi
2
4
Kiss, Jeff
Unattached
09.04
nwi
1
5
Onusconich, Peter
Bucknell
09.18
nwi
1
3
Moran, Alex
Bloomsburg
09.28
nwi
4
6
Elysee, Jonathan
CUNY CC of NY
09.44
nwi
1
5
Clinchoc, Jeremiah
Alvernia
09.45
nwi
2
3
Pride, Matthew
Pitt.-Johnstown
09.64
nwi
3
4
Saxton, Mitch
Pitt.-Johnstown
10.18
nwi
4
4
Ramos, Jaime
Elizabethtown
10.31
nwi
3
5
Pfautz, John
Bloomsburg
10.85
nwi
3
--
Meyer, Danny
Shippensburg
DNF
nwi
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
West Chester
3:25.47
4
2
Relay Team
Misericordia
3:26.74
4
3
Relay Team
Kutztown
3:26.77
4
1
Relay Team
Lebanon Valley
3:28.68
2
2
Relay Team
Frostburg State
3:30.74
2
4
Relay Team
Susquehanna
3:30.97
4
5
Relay Team
Shippensburg
3:31.16
4
1
Relay Team
Penn State-Harri
3:31.57
3
2
Relay Team
Bucknell
3:32.16
3
3
Relay Team
Franklin & Marsh
3:33.20
3
3
Relay Team
Bloomsburg
3:33.90
2
4
Relay Team
Pitt.-Johnstown
3:34.59
2
5
Relay Team
Lock Haven
3:34.69
2
6
Relay Team
SUNY Geneseo
3:35.70
2
4
Relay Team
Elizabethtown
3:36.15
3
1
Relay Team
Kutztown
3:36.53
1
2
Relay Team
Kutztown
3:36.86
1
7
Relay Team
Juniata
3:38.04
2
3
Relay Team
Dickinson
3:41.07
1
4
Relay Team
Indiana U of PA
3:41.83
1
5
Relay Team
Gwynedd-Mercy
3:43.66
3
5
Relay Team
Juniata
3:48.42
1
6
Relay Team
Elizabethtown
3:49.67
1
8
Relay Team
Penn State-Harri
3:51.60
2
6
Relay Team
CUNY CC of NY
3:51.66
4
7
Relay Team
SUNY Geneseo
3:52.23
1
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Lebanon Valley
10:06.91
1
2
Relay Team
Shippensburg
10:15.30
1
3
Relay Team
Spring Street Tr
10:28.43
1
4
Relay Team
Franklin & Marsh
10:31.73
1
5
Relay Team
CUNY CC of NY
11:18.23
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Grant
Unattached
17.07m
(56'0)
3
2
Fellows, Jack
Bucknell
15.97m
(52'4.5)
3
3
Breen, Joseph
Bucknell
15.89m
(52'1.5)
3
4
Lowery, John
Frostburg State
15.26m
(50'0.75)
3
5
Stafurik, Mark
Bucknell
15.09m
(49'6)
3
6
Hart, Ryan
Shippensburg
15.08m
(49'5.5)
3
7
Reynolds, Brandon
Bucknell
14.81m
(48'7)
3
1
Lehman, Patrick
Bloomsburg
14.63m
(47'11.75)
2
8
Heim, Jake
Lock Haven
14.62m
(47'11.5)
3
9
Palescandolo, Alex
Unattached
14.14m
(46'4.5)
3
2
Guzman, Angel
Misericordia
13.89m
(45'6.75)
2
3
Vandebrake, Garrett
Shippensburg
13.70m
(44'11.25)
2
1
McQueen, Jermaine
Lebanon Valley
13.59m
(44'7)
1
4
Harter, Gavin
Dickinson
13.52m
(44'4.25)
2
5
Raudenbush, Gregory
West Chester
13.34m
(43'9)
2
6
Werner, Jimmy
Lock Haven
13.09m
(42'11.25)
2
2
Simone, Christopher
Bucknell
13.05m
(42'9.75)
1
--
Paterno, Andrew
Juniata
ND
(--)
1
--
Shawver, Tyler
Lock Haven
ND
(--)
1
--
Edmond, William
Frostburg State
ND
(--)
1
--
Burriss, Donovan
Frostburg State
ND
(--)
1
--
Linde, Edward
Susquehanna
ND
(--)
1
--
Wyman, Matt
Bucknell
ND
(--)
1
--
Krsulic, Michael
Misericordia
ND
(--)
1
--
Malam, Bassit
CUNY CC of NY
ND
(--)
1
--
Campione, Ricky
Bloomsburg
ND
(--)
1
--
Foley, Harrison
CUNY CC of NY
ND
(--)
2
--
Varichione, Christopher
Kutztown
ND
(--)
2
--
Mejia, Jeckesan
CUNY CC of NY
ND
(--)
2
--
Aguilar-Gonzalez, Noe
Lebanon Valley
ND
(--)
3
--
Fogg, Jesse
Shippensburg
ND
(--)
3
Mens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Wagner Jr., Paul
Shore AC
20.26m
(66'5.5)
2
2
Fellows, Jack
Bucknell
16.73m
(54'10.5)
2
3
Shoyoye, Olu
Bucknell
16.35m
(53'7.5)
2
4
Stafurik, Mark
Bucknell
15.99m
(52'5.5)
2
5
Bartlett, Caleb
Shippensburg
15.82m
(51'10.75)
2
6
Varichione, Christopher
Kutztown
15.77m
(51'8.75)
2
7
Smith, Grant
Unattached
15.73m
(51'7.25)
2
8
Lehman, Patrick
Bloomsburg
15.45m
(50'8.25)
2
9
Jordan, Dan
Lock Haven
15.27m
(50'1)
2
10
Lowery, John
Frostburg State
14.74m
(48'4.25)
2
10
Baker, Steve
CUNY CC of NY
14.74m
(48'4.25)
2
1
Vandebrake, Garrett
Shippensburg
14.57m
(47'9.5)
1
2
Breen, Joseph
Bucknell
14.17m
(46'5.75)
1
3
Easly, Kyle
Lock Haven
13.76m
(45'1.5)
1
4
Hart, Ryan
Shippensburg
13.65m
(44'9.25)
1
5
Paterno, Andrew
Juniata
13.18m
(43'2.75)
1
6
Broussoul, Yves Patrick
Frostburg State
13.11m
(43'0)
1
7
Reynolds, Brandon
Bucknell
13.09m
(42'11.25)
1
12
Fogg, Jesse
Shippensburg
13.00m
(42'7.75)
2
13
Aguilar-Gonzalez, Noe
Lebanon Valley
12.92m
(42'4.5)
2
14
Raudenbush, Gregory
West Chester
12.81m
(42'0.25)
2
--
Fitch, Giovanni
Frostburg State
ND
(--)
1
--
Khela, Andrew
Elizabethtown
ND
(--)
1
--
Shawver, Tyler
Lock Haven
ND
(--)
1
--
Shetrom, Jesse
Lebanon Valley
ND
(--)
1
--
Mejia, Jeckesan
CUNY CC of NY
ND
(--)
1
--
Foley, Harrison
CUNY CC of NY
ND
(--)
1
--
Campione, Ricky
Bloomsburg
ND
(--)
1
--
Simone, Christopher
Bucknell
ND
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schwab, Griffin
Bloomsburg
1.99m
(6'6.25)
1
2
Kay, Elijah
Bucknell
1.94m
(6'4.25)
1
2
Karl, Adam
Bucknell
1.94m
(6'4.25)
1
4
Schultz, Collin
Frostburg State
1.89m
(6'2.25)
1
4
Mahan, Max
Elizabethtown
1.89m
(6'2.25)
1
4
Taverne, Luke
SUNY Geneseo
1.89m
(6'2.25)
1
4
Hunter, Eric
West Chester
1.89m
(6'2.25)
1
4
Kimbrough, Detrick
Bloomsburg
1.89m
(6'2.25)
1
4
Rickell, Christopher
Frostburg State
1.89m
(6'2.25)
1
10
Wilson-Adams, Charles
Indiana U of PA
1.84m
(6'0.25)
1
10
DeCecco, Joseph
West Chester
1.84m
(6'0.25)
1
12
Bennett, Joseph
Lebanon Valley
1.79m
(5'10.25)
1
12
Seon, Tayhyung
CUNY CC of NY
1.79m
(5'10.25)
1
12
Geist, Daniel
CUNY CC of NY
1.79m
(5'10.25)
1
12
Shorthouse, Robert
Lock Haven
1.79m
(5'10.25)
1
12
Wunderlich, Travis
Bloomsburg
1.79m
(5'10.25)
1
12
Longo, Phil
SUNY Geneseo
1.79m
(5'10.25)
1
12
McKeen, Kyle
Unattached
1.79m
(5'10.25)
1
--
Campbell, Jeremy
Susquehanna
NH
(--)
1
--
Cryts, Colton
Kutztown
NH
(--)
1
--
Shultz, Greg
Misericordia
NH
(--)
1
--
Bailey, Trey
Susquehanna
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Coleman, Byron
Gwynedd-Mercy
6.67m
(21'10.5)
nwi
2
2
Timmons, Demetrius
Indiana U of PA
6.57m
(21'6.5)
nwi
2
3
Poore, Jesse
Johns Hopkins Un
6.49m
(21'3.5)
nwi
2
1
Lee, Robert
Bloomsburg
6.48m
(21'3)
nwi
1
4
Keita, Aboubacar
Shippensburg
6.46m
(21'2.25)
nwi
2
2
Owhe, Josiah
Penn State-Harri
6.33m
(20'9)
nwi
1
5
Dehazya, Peter
CUNY CC of NY
6.33m
(20'9)
nwi
2
5
Longo, Phil
SUNY Geneseo
6.33m
(20'9)
nwi
2
3
Pugh, Mickeal
Lebanon Valley
6.25m
(20'6)
nwi
1
4
Freeman, Julien
Lock Haven
6.23m
(20'5.25)
nwi
1
4
McKeen, Kyle
Unattached
6.23m
(20'5.25)
nwi
1
7
Bruno, Ricky
West Chester
6.23m
(20'5.25)
nwi
2
8
Destin, Demesvar
CUNY CC of NY
6.22m
(20'4.75)
nwi
2
--
Burkus, Jason
Pitt.-Johnstown
ND
(--)
nwi
1
--
Downey, Andrew
Pitt.-Johnstown
ND
(--)
nwi
1
--
Lowe, Kendell
Unattached
ND
(--)
nwi
1
--
Meyer, Danny
Shippensburg
ND
(--)
nwi
1
--
Cryts, Colton
Kutztown
FOUL
(--)
nwi
1
--
Hayle, Kwane
Susquehanna
FOUL
(--)
nwi
1
--
Edwards, Desmond
Susquehanna
FOUL
(--)
nwi
1
--
Anderson, Jebiz
Lock Haven
FOUL
(--)
nwi
1
--
Johnson, Isaiah
Gwynedd-Mercy
FOUL
(--)
nwi
1
--
Hurley, Josh
Bloomsburg
FOUL
(--)
nwi
1
--
Young, Brandon
Alvernia
ND
(--)
nwi
2
--
North, Trey
Indiana U of PA
ND
(--)
nwi
2
--
Matunis, Tyler
Kutztown
ND
(--)
nwi
2
--
Uhl, Austin
West Chester
FOUL
(--)
nwi
2
--
Haupt, Cody
Bucknell
FOUL
(--)
nwi
2
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Holmes, Ray
Unattached
14.06m
(46'1.5)
nwi
2
2
Fisher, Devon
Shippensburg
13.92m
(45'8)
nwi
2
3
McKeen, Kyle
Unattached
13.89m
(45'6.75)
nwi
2
4
Claypoole, Jeremy
Indiana U of PA
13.71m
(44'11.75)
nwi
2
5
Freeman, Julien
Lock Haven
13.65m
(44'9.25)
nwi
2
6
Gursay, D'Andrew
West Chester
13.40m
(43'11.5)
nwi
2
7
Young, Brandon
Alvernia
13.36m
(43'9.75)
nwi
2
1
Murray, Spencer
Indiana U of PA
13.18m
(43'2.75)
nwi
1
2
Pugh, Mickeal
Lebanon Valley
12.96m
(42'6)
nwi
1
8
Anderson, Jebiz
Lock Haven
12.81m
(42'0.25)
nwi
2
3
Edwards, Desmond
Susquehanna
12.76m
(41'10.25)
nwi
1
--
Simmons, David
Pitt.-Johnstown
ND
(--)
nwi
1
--
Gabeau, Marcus
Susquehanna
ND
(--)
nwi
1
--
Malam, Bassit
CUNY CC of NY
FOUL
(--)
nwi
1
--
Wunderlich, Travis
Bloomsburg
FOUL
(--)
nwi
1
--
Uhl, Austin
West Chester
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Burns, Sean
Kutztown
4.50m
(14'9)
1
1
Martin, Andrew
Alvernia
4.50m
(14'9)
1
3
McHugh, Connor
Shippensburg
4.35m
(14'3.25)
1
4
Wolfe, Jack
Indiana U of PA
4.20m
(13'9.25)
1
4
Manna, Patrick
Shippensburg
4.20m
(13'9.25)
1
4
Prizant, Maxwell
Bucknell
4.20m
(13'9.25)
1
--
Mannello, Dominic
Bloomsburg
NH
(--)
1
--
Winters, Zach
Bucknell
NH
(--)
1
--
Hunter, Eric
West Chester
NH
(--)
1
--
Hoey, Brad
Kutztown
NH
(--)
1
--
Gerrity, Skyler
Misericordia
NH
(--)
1
--
Lanzi, Peter
Bucknell
NH
(--)
1
Mens Heptathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
12
McCloy, Sam
Lock Haven
3,172
1
11
Ransom, Miles
West Chester
3,413
1
10
Collins, Sean
Penn
3,866
1
9
Schanstra, Tim
Penn
4,024
1
8
Merritt, Matthew
Shippensburg
4,085
1
7
D'Aliso, Christopher
Bucknell
4,286
1
6
Francillon, Devin
Frostburg State
4,289
1
5
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
4,314
1
4
Vannicolo, Colin
West Chester
4,342
1
3
Brantley, David
Shippensburg
4,449
1
2
Burgess, Ben
Bucknell
4,654
1
1
Poepperling, Robert
Misericordia
4,784
1
Mens Heptathlon: 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Collins, Sean
Penn
2:53.42
1
730
2
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
2:54.86
1
715
3
Burgess, Ben
Bucknell
2:55.38
1
710
4
Poepperling, Robert
Misericordia
2:57.48
1
689
5
Francillon, Devin
Frostburg State
2:58.07
1
683
6
D'Aliso, Christopher
Bucknell
2:58.94
1
675
7
Vannicolo, Colin
West Chester
3:02.96
1
636
8
Schanstra, Tim
Penn
3:02.98
1
635
9
Brantley, David
Shippensburg
3:04.53
1
621
10
Ransom, Miles
West Chester
3:07.43
1
593
11
Merritt, Matthew
Shippensburg
3:07.55
1
592
12
McCloy, Sam
Lock Haven
3:35.00
1
363
Mens Heptathlon: 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Burgess, Ben
Bucknell
07.27
1
789
1
Poepperling, Robert
Misericordia
07.35
2
762
2
Brantley, David
Shippensburg
07.35
1
762
3
Vannicolo, Colin
West Chester
07.40
1
745
4
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
07.42
1
739
2
Collins, Sean
Penn
07.52
2
706
3
Francillon, Devin
Frostburg State
07.55
2
697
4
D'Aliso, Christopher
Bucknell
07.57
2
690
5
Ransom, Miles
West Chester
07.63
2
671
6
Merritt, Matthew
Shippensburg
07.64
2
668
5
Schanstra, Tim
Penn
07.78
1
625
6
McCloy, Sam
Lock Haven
08.12
1
525
Mens Heptathlon: 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ransom, Miles
West Chester
08.70
3
813
1
Brantley, David
Shippensburg
08.76
1
800
2
Vannicolo, Colin
West Chester
08.80
1
791
1
Francillon, Devin
Frostburg State
08.97
2
752
1
Merritt, Matthew
Shippensburg
09.01
4
744
2
D'Aliso, Christopher
Bucknell
09.07
2
730
3
Burgess, Ben
Bucknell
09.08
1
728
2
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
09.15
4
713
2
Poepperling, Robert
Misericordia
09.26
3
690
3
Schanstra, Tim
Penn
09.36
3
668
3
Collins, Sean
Penn
09.51
4
637
4
McCloy, Sam
Lock Haven
10.44
4
461
Mens Heptathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Merritt, Matthew
Shippensburg
1.84m
(6'0.25)
1
661
2
Poepperling, Robert
Misericordia
1.81m
(5'11.25)
1
636
2
Burgess, Ben
Bucknell
1.81m
(5'11.25)
1
636
4
D'Aliso, Christopher
Bucknell
1.78m
(5'10)
1
610
4
Brantley, David
Shippensburg
1.78m
(5'10)
1
610
6
McCloy, Sam
Lock Haven
1.75m
(5'8.75)
1
585
7
Francillon, Devin
Frostburg State
1.72m
(5'7.5)
1
560
8
Schanstra, Tim
Penn
1.69m
(5'6.5)
1
536
8
Vannicolo, Colin
West Chester
1.69m
(5'6.5)
1
536
10
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
1.63m
(5'4)
1
488
11
Collins, Sean
Penn
1.57m
(5'1.75)
1
441
--
Ransom, Miles
West Chester
NH
(--)
1
Mens Heptathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Burgess, Ben
Bucknell
6.38m
(20'11)
1
670
2
Collins, Sean
Penn
6.17m
(20'2.75)
1
624
2
Poepperling, Robert
Misericordia
6.17m
(20'2.75)
1
624
4
Brantley, David
Shippensburg
5.99m
(19'7.75)
1
584
5
D'Aliso, Christopher
Bucknell
5.97m
(19'7)
1
580
6
Vannicolo, Colin
West Chester
5.96m
(19'6.5)
1
578
7
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
5.94m
(19'5.75)
1
574
8
Merritt, Matthew
Shippensburg
5.85m
(19'2.25)
1
554
9
Francillon, Devin
Frostburg State
5.78m
(18'11.5)
1
540
10
Schanstra, Tim
Penn
5.36m
(17'7)
1
453
11
McCloy, Sam
Lock Haven
5.27m
(17'3.25)
1
435
12
Ransom, Miles
West Chester
5.26m
(17'3)
1
433
Mens Heptathlon: Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Poepperling, Robert
Misericordia
4.50m
(14'9)
1
760
2
Vannicolo, Colin
West Chester
4.10m
(13'5.25)
1
645
3
Schanstra, Tim
Penn
3.80m
(12'5.5)
1
562
3
Brantley, David
Shippensburg
3.80m
(12'5.5)
1
562
5
Ransom, Miles
West Chester
3.60m
(11'9.5)
1
509
5
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
3.60m
(11'9.5)
1
509
Mens Heptathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Burgess, Ben
Bucknell
12.53m
(41'1.25)
1
639
2
Poepperling, Robert
Misericordia
12.28m
(40'3.25)
1
623
3
Selke, Chris
Gwynedd-Mercy
11.50m
(37'8.75)
1
576
4
Francillon, Devin
Frostburg State
11.49m
(37'8.25)
1
575
5
Schanstra, Tim
Penn
10.99m
(36'0.5)
1
545
6
D'Aliso, Christopher
Bucknell
10.97m
(35'11.75)
1
544
7
Brantley, David
Shippensburg
10.41m
(34'1.75)
1
510
8
McCloy, Sam
Lock Haven
10.14m
(33'3)
1
494
9
Merritt, Matthew
Shippensburg
9.58m
(31'5)
1
460
10
Vannicolo, Colin
West Chester
8.76m
(28'8.75)
1
411
11
Collins, Sean
Penn
8.48m
(27'9.75)
1
395
12
Ransom, Miles
West Chester
8.46m
(27'9)
1
394
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Richardson, Zakiyyah
Gwynedd-Mercy
07.90
nwi
2
2
Wanner, Heather
Alvernia
07.96
nwi
2
3
Lucke, Carli
Bucknell
07.97
nwi
2
4
Mizansky, Valerie
Kutztown
08.00
nwi
2
5
Toner, Jena
Bloomsburg
08.06
nwi
2
6
Oladiran, Kafilat
Bucknell
08.08
nwi
2
1
Stewart, Kyle
Bucknell
08.10
nwi
1
1
Truesdel, Kayla
Frostburg State
08.10
nwi
1
7
Reiner, Carly
Bucknell
08.10
nwi
2
3
Mitchell, Jasmine
Susquehanna
08.16
nwi
1
4
Barthelmes, Alyssa
Bloomsburg
08.23
nwi
1
5
Nicola, Ashley
Shippensburg
08.25
nwi
1
6
Wynn, Brianna
Lebanon Valley
08.26
nwi
1
7
Gottstine, Kristen
SUNY Geneseo
08.35
nwi
1
7
Walton, Kiah
Indiana U of PA
08.35
nwi
1
8
Brown, Cheyanne
Lebanon Valley
08.38
nwi
2
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Oladiran, Kafilat
Bucknell
07.99
nwi
2
1
Richardson, Zakiyyah
Gwynedd-Mercy
08.00
nwi
7
1
Wanner, Heather
Alvernia
08.03
nwi
4
2
Toner, Jena
Bloomsburg
08.08
nwi
2
1
Lucke, Carli
Bucknell
08.09
nwi
3
1
Mizansky, Valerie
Kutztown
08.10
nwi
5
3
Reiner, Carly
Bucknell
08.12
nwi
2
2
Brown, Cheyanne
Lebanon Valley
08.13
nwi
4
2
Truesdel, Kayla
Frostburg State
08.15
nwi
3
1
Mitchell, Jasmine
Susquehanna
08.17
nwi
6
3
Nicola, Ashley
Shippensburg
08.24
nwi
4
2
Barthelmes, Alyssa
Bloomsburg
08.25
nwi
7
1
Wynn, Brianna
Lebanon Valley
08.27
nwi
1
2
Walton, Kiah
Indiana U of PA
08.27
nwi
5
2
Stewart, Kyle
Bucknell
08.29
nwi
1
3
Gottstine, Kristen
SUNY Geneseo
08.29
nwi
3
3
Adkins, Cierra
Gwynedd-Mercy
08.30
nwi
7
2
Ostroski, Sarah
Misericordia
08.31
nwi
6
3
Ryan, Emily
Bucknell
08.34
nwi
6
4
Plesnar, Cierra
Shippensburg
08.39
nwi
3
3
Fry, Melanie
Misericordia
08.40
nwi
1
3
Smay, Brooke
Indiana U of PA
08.44
nwi
5
4
Alguire, Gabrielle
Susquehanna
08.45
nwi
5
4
Paulemont, Manouchka
Susquehanna
08.45
nwi
7
5
O'Donnell, Kelsey
Misericordia
08.46
nwi
3
4
McQueen, Carlye
Susquehanna
08.47
nwi
6
4
Wilson, Brianna
Frostburg State
08.48
nwi
1
5
Dubler, Emily
Indiana U of PA
08.48
nwi
7
5
Detweiler, Kelsey
Elizabethtown
08.52
nwi
6
4
Adeshola, Atinuke
Penn State-Harri
08.59
nwi
2
5
George, Jamie
Dickinson
08.60
nwi
2
6
Wutz, Camille
SUNY Geneseo
08.61
nwi
3
6
Beard, Imani
Dickinson
08.63
nwi
2
5
Klercker, Katie
Lock Haven
08.66
nwi
5
6
Juckes, Grayclynn
Susquehanna
08.66
nwi
6
6
Lock, Lauren
Juniata
08.70
nwi
7
4
Dixon, Leah
Misericordia
08.78
nwi
4
6
Steffney, Katherine
Misericordia
08.83
nwi
5
7
Erskine, Jadzia
Susquehanna
08.88
nwi
6
7
Callahan, Rachel
Misericordia
08.93
nwi
7
5
Brown, Zyare
CUNY CC of NY
09.01
nwi
1
7
Schools, Savannah
Misericordia
09.06
nwi
3
7
Fuchs, Alyn
Lock Haven
09.18
nwi
2
7
Bellott, Stephanie
Elizabethtown
09.25
nwi
5
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Toner, Jena
Bloomsburg
26.28
nwi
3
2
Wanner, Heather
Alvernia
26.32
nwi
3
1
Truesdel, Kayla
Frostburg State
26.40
nwi
2
3
Barthelmes, Alyssa
Bloomsburg
26.42
nwi
3
2
Warrick, Amira
West Chester
26.59
nwi
2
3
Stewart, Kyle
Bucknell
26.65
nwi
2
1
Viti, Amy
Misericordia
26.75
nwi
1
4
Mizansky, Valerie
Kutztown
26.85
nwi
2
2
Lucke, Carli
Bucknell
26.97
nwi
1
3
Ryan, Emily
Bucknell
27.30
nwi
1
4
Fairchild, Kelty
Misericordia
27.36
nwi
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Barthelmes, Alyssa
Bloomsburg
26.32
nwi
11
1
Sheehan, Lindsay
Shippensburg
26.36
nwi
14
1
Wanner, Heather
Alvernia
26.36
nwi
16
1
Toner, Jena
Bloomsburg
26.42
nwi
12
1
Truesdel, Kayla
Frostburg State
26.57
nwi
7
1
Warrick, Amira
West Chester
26.61
nwi
10
1
Stewart, Kyle
Bucknell
26.68
nwi
4
1
Mizansky, Valerie
Kutztown
26.69
nwi
6
2
Viti, Amy
Misericordia
26.72
nwi
6
1
Lucke, Carli
Bucknell
26.75
nwi
2
1
Fairchild, Kelty
Misericordia
26.78
nwi
1
2
Ryan, Emily
Bucknell
26.92
nwi
1
1
Black, Anna
Bucknell
27.00
nwi
3
1
Roberson, Christina
Indiana U of PA
27.01
nwi
5
2
Magnant, Emily
West Chester
27.02
nwi
7
1
Butler, Danesha
Shippensburg
27.11
nwi
13
1
Richardson, Zakiyyah
Gwynedd-Mercy
27.11
nwi
15
2
Fry, Melanie
Misericordia
27.14
nwi
5
2
Gottstine, Kristen
SUNY Geneseo
27.22
nwi
11
2
Lindsey, Dara
West Chester
27.24
nwi
2
2
Ryan, Kylie
SUNY Geneseo
27.24
nwi
16
2
Adkins, Cierra
Gwynedd-Mercy
27.27
nwi
12
1
O'Donnell, Kelsey
Misericordia
27.30
nwi
8
2
Fairchild, Mary
Misericordia
27.30
nwi
4
2
Fox, Moira
West Chester
27.33
nwi
15
3
Bertino, Jill
Shippensburg
27.40
nwi
16
3
Bamford, Lauren
SUNY Geneseo
27.42
nwi
12
3
Shawver, Erika
Lock Haven
27.44
nwi
6
2
Barshinger, Cassidy
Lock Haven
27.52
nwi
14
2
Evans, Bria
Kutztown
27.60
nwi
3
2
Hollis, Torrey
Kutztown
27.68
nwi
13
3
Gould, Katlin
Penn State-Harri
27.70
nwi
2
1
Nicola, Ashley
Shippensburg
27.71
nwi
9
3
Szewczak, Samantha
Lock Haven
27.72
nwi
11
3
Gibbons, Cassie
CUNY CC of NY
27.75
nwi
3
3
Klercker, Katie
Lock Haven
27.82
nwi
5
3
Borigo, Megan
Lock Haven
27.83
nwi
1
2
Conway, Hannah
York College (PA
27.84
nwi
10
4
Dubler, Emily
Indiana U of PA
27.88
nwi
2
3
Van Zant, Allison
Kutztown
27.89
nwi
4
4
Jones, Bria
York College (PA
27.90
nwi
1
3
Gottschalk, Sarah
Bloomsburg
27.97
nwi
7
2
Mitchell, Jasmine
Susquehanna
27.99
nwi
9
4
Schwartz, Madelyn
SUNY Geneseo
28.03
nwi
6
2
Detweiler, Kelsey
Elizabethtown
28.07
nwi
8
3
Brennan, Elizabeth
Lock Haven
28.22
nwi
9
3
Plesnar, Cierra
Shippensburg
28.27
nwi
14
4
Downer, Sarah
Misericordia
28.38
nwi
5
4
Descano, Christina
Kutztown
28.44
nwi
7
3
Wutz, Camille
SUNY Geneseo
28.61
nwi
10
4
Paulemont, Manouchka
Susquehanna
28.63
nwi
14
4
Logan, Destiny
Frostburg State
28.66
nwi
10
4
Haggerty, Shannon
SUNY Geneseo
28.74
nwi
12
5
Lawson, Kayla
Shippensburg
28.84
nwi
14
4
Schaffer, Victoria
Kutztown
28.87
nwi
4
4
Wilson, Brianna
Frostburg State
28.96
nwi
11
3
Juckes, Grayclynn
Susquehanna
28.99
nwi
15
4
Ruiz, Natalie
SUNY Geneseo
29.00
nwi
3
4
Adeshola, Atinuke
Penn State-Harri
29.16
nwi
16
5
Cosby, Kaitlyn
Juniata
29.30
nwi
3
5
Crouse, Autumn
Kutztown
29.36
nwi
12
5
Foreman, Sierra
Gwynedd-Mercy
29.81
nwi
16
5
Brown, Zyare
CUNY CC of NY
30.03
nwi
4
5
Brown, Cheyenne
Juniata
30.04
nwi
11
3
Osibodu, Rosaline
Penn State-Harri
30.35
nwi
13
4
Brown, Allisyn
Penn State-Harri
30.46
nwi
15
4
Pozenel, Maggie
Juniata
30.53
nwi
13
4
Bellott, Stephanie
Elizabethtown
31.10
nwi
9
5
Bridges, Britney
Juniata
31.62
nwi
6
--
Rivera, Lauren
Bloomsburg
DNF
nwi
8
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Viti, Amy
Misericordia
59.85
8
2
Pettaway, Elyse
Bucknell
1:00.23
8
3
Wilson, Janna
West Chester
1:00.41
8
4
Fairchild, Mary
Misericordia
1:00.54
8
1
Fox, Moira
West Chester
1:00.81
7
1
Lewis, Allison
West Chester
1:00.95
4
2
Warrick, Amira
West Chester
1:01.01
7
2
Shawver, Erika
Lock Haven
1:01.22
4
5
Fairchild, Kelty
Misericordia
1:01.22
8
1
Szewczak, Samantha
Lock Haven
1:01.29
3
1
Ryan, Kylie
SUNY Geneseo
1:01.48
5
2
McLaughlin, Caroline
West Chester
1:01.50
3
3
Lindsey, Dara
West Chester
1:01.51
7
4
Roberson, Christina
Indiana U of PA
1:01.76
7
1
Forsythe, Megan
Unattached
1:01.83
6
2
Kibathi, Laura
Shippensburg
1:01.98
6
2
Black, Anna
Bucknell
1:02.11
5
3
Chaney, Danielle
Kutztown
1:02.23
4
3
Boldosser, Nicole
Kutztown
1:02.44
6
4
Bertino, Jill
Shippensburg
1:02.44
4
3
Brennan, Elizabeth
Lock Haven
1:02.65
3
3
Schwartz, Madelyn
SUNY Geneseo
1:02.66
5
4
Wandy, Alexa
SUNY Geneseo
1:02.81
3
5
Gibbons, Cassie
CUNY CC of NY
1:03.00
7
4
Evans, Bria
Kutztown
1:03.59
6
4
Gottschalk, Sarah
Bloomsburg
1:03.64
5
1
Muffly, Alexa
Lebanon Valley
1:04.06
2
2
Haggerty, Shannon
SUNY Geneseo
1:04.23
2
3
Ruiz, Natalie
SUNY Geneseo
1:04.38
2
5
Barshinger, Cassidy
Lock Haven
1:04.55
3
4
Van Zant, Allison
Kutztown
1:04.93
2
5
George, Jamie
Dickinson
1:04.99
2
6
Swartz, Kayla
Bloomsburg
1:06.19
2
1
Klercker, Katie
Lock Haven
1:06.46
1
2
Fuchs, Alyn
Lock Haven
1:06.67
1
3
Smith, Carolyn
Shippensburg
1:06.72
1
4
Bentz, Kelsey
Elizabethtown
1:07.10
1
5
Gaines, Erin
Juniata
1:08.51
1
Womens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kenney, Jamie
Bucknell
1:20.11
6
2
Groce, Alexis
Elizabethtown
1:20.56
6
3
Johnson, Ingrid
Johns Hopkins Un
1:20.70
6
1
Wood, Keira
SUNY Geneseo
1:20.74
5
4
Matsko, Krista
Unattached
1:21.99
6
5
Smith, Caroline
Johns Hopkins Un
1:22.10
6
2
Bamford, Lauren
SUNY Geneseo
1:22.35
5
3
Brady, Kelsey
Elizabethtown
1:22.46
5
1
Carr, Rachel
Lock Haven
1:22.99
4
2
Sabatino, Katie
Bucknell
1:24.20
4
1
Gould, Katlin
Penn State-Harri
1:24.90
3
1
O'Hara, Kathyrn
Lebanon Valley
1:25.30
2
3
Verdon, Erin
Alvernia
1:25.50
4
4
Underkofler, Ashley
Elizabethtown
1:26.16
4
2
Virostek, Amy
Frostburg State
1:26.58
2
5
Popkin, Alex
Johns Hopkins Un
1:26.96
4
3
Martello, Shannon
Johns Hopkins Un
1:27.07
2
2
Chak, Lia
Elizabethtown
1:27.40
3
4
Digiandomenico, Christy
Shippensburg
1:27.48
2
5
Chizmar, Chelsea
Juniata
1:28.19
2
3
Duran, Jecenia
Juniata
1:31.20
3
4
Saravia, Zulena
CUNY CC of NY
1:33.63
3
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Adams, Cynthia
Lebanon Valley
2:14.40
5
2
Ortiz, Teresa
Bloomsburg
2:19.32
5
3
Raudabaugh, Amanda
Unattached
2:20.32
5
1
Bolton, Bianca
Misericordia
2:21.85
3
4
Harris, Emma
Bucknell
2:21.88
5
5
Dusellier, Emily
West Chester
2:22.08
5
1
Schorr, Rebecca
Pitt.-Johnstown
2:24.14
4
2
McCormack, Katherine
SUNY Geneseo
2:24.61
4
3
Rankin, Alexis
Bloomsburg
2:24.62
4
6
Ross, Mackenzie
SUNY Geneseo
2:25.41
5
4
Quinto, Casey
Elizabethtown
2:25.76
4
5
Popkin, Alex
Johns Hopkins Un
2:26.28
4
6
Schlusser, April
Shippensburg
2:26.30
4
2
Alleva, Laura
Susquehanna
2:28.14
3
7
Wilson, Jada
Indiana U of PA
2:28.27
4
3
Cossaro, Marissa
SUNY Geneseo
2:28.43
3
8
Farrell, Caitlin
Dickinson
2:28.44
4
4
Killmon, Bethany
Misericordia
2:28.66
3
1
Edwards, Erika
Bloomsburg
2:28.95
1
9
Cunningham, Lizzy
Indiana U of PA
2:30.02
4
10
Earnshaw, Brianna
Elizabethtown
2:30.67
4
5
Bamberski, Jacquelyn
Misericordia
2:32.09
3
1
Makara, Emily
Gwynedd-Mercy
2:32.29
2
6
Perkins, Hannah
Susquehanna
2:32.63
3
2
Paredes, Melissa
CUNY CC of NY
2:33.07
2
3
Heming, Stephanie
Indiana U of PA
2:33.28
2
7
Hause, Lauren
Misericordia
2:33.87
3
4
Nice, Brandy
Kutztown
2:33.91
2
8
Dangerfield, Evan
Kutztown
2:33.93
3
5
O'Riley, Shelby
Susquehanna
2:35.25
2
2
Hochheiser, Jackie
Dickinson
2:35.31
1
9
Schwarz, Alyssa
Misericordia
2:35.71
3
6
Harold, Jen
Pitt.-Johnstown
2:36.68
2
3
Doll, Victoria
Susquehanna
2:36.93
1
7
Gore, Hannah
Dickinson
2:38.77
2
4
Kennedy, Gwendolyn
Dickinson
2:39.81
1
5
Siermine, Nicolette
Elizabethtown
2:41.44
1
6
Gerhart, Kelsey
Kutztown
2:42.06
1
7
Homont, Christine
Gwynedd-Mercy
2:43.38
1
8
Falso, Julianna
Susquehanna
2:43.56
2
8
Trowbridge, Elizabeth
Indiana U of PA
2:43.61
1
9
Novak, Kayla
Elizabethtown
2:49.28
1
Womens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pearse, Kylie
Bucknell
3:03.04
2
2
Fitzgerald, Kathleen
Bucknell
3:05.02
2
3
Edinger, Betsy
Bucknell
3:05.72
2
4
Tearnan, Amelia
Elizabethtown
3:05.79
2
5
Cody, Eileen
Elizabethtown
3:06.04
2
6
Patrick, Kelsey
Lebanon Valley
3:09.03
2
7
Anderson, Haley
Bucknell
3:09.35
2
1
Kravitz, Katie
Lock Haven
3:09.93
1
2
Lamoureux, Lauren
Bucknell
3:11.82
1
3
Kibathi, Laura
Shippensburg
3:20.92
1
4
Reese, Caitlyn
Shippensburg
3:21.08
1
5
Duguid, Lizzy
Lock Haven
3:21.32
1
6
Fulton, Hannah
Shippensburg
3:23.82
1
7
Walker, Riva
Indiana U of PA
3:24.69
1
Womens Mile 1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
West, Ashley
Susquehanna
5:02.63
5
2
Wood, Keira
SUNY Geneseo
5:05.23
5
3
Smith, Caroline
Johns Hopkins Un
5:08.40
5
4
Billas, Alison
Bucknell
5:10.63
5
5
Johnson, Ingrid
Johns Hopkins Un
5:10.88
5
6
Cody, Eileen
Elizabethtown
5:11.33
5
7
Tearnan, Amelia
Elizabethtown
5:11.51
5
1
Sheprow, Elizabeth
Bucknell
5:14.94
4
8
Manela, Corinne
Kutztown
5:17.91
5
9
Carroll, Meghan
Bucknell
5:19.52
5
2
Worth, Delaney
Bucknell
5:21.08
4
1
Lockwood, Alison
Bucknell
5:21.94
3
3
Quinto, Casey
Elizabethtown
5:23.19
4
2
Cossaro, Marissa
SUNY Geneseo
5:23.23
3
10
Smith, Christina
Gwynedd-Mercy
5:23.80
5
4
VanNess, Kate
Bucknell
5:24.17
4
11
Shea, Carly
Unattached
5:25.02
5
1
McDonald, Keelan
Bloomsburg
5:25.21
2
5
Huffman, Erika
Shippensburg
5:27.37
4
6
Fulton, Hannah
Shippensburg
5:27.59
4
3
Christian, Sara
Bucknell
5:27.91
3
7
Reese, Caitlyn
Shippensburg
5:29.05
4
4
MacDonald, Molly
Kutztown
5:30.87
3
5
Dryer, Allyson
Indiana U of PA
5:31.15
3
6
Earnshaw, Brianna
Elizabethtown
5:31.59
3
7
Golden, Michelle
Bucknell
5:31.77
3
8
Hause, Lauren
Misericordia
5:32.05
3
9
Shutt, Teanna
Lebanon Valley
5:32.45
3
8
Reilly, Kailyn
Susquehanna
5:33.14
4
2
Gore, Hannah
Dickinson
5:36.14
2
10
Grow, Sarah
Lebanon Valley
5:37.51
3
9
Martello, Shannon
Johns Hopkins Un
5:37.59
4
3
Stevko, Andrea
Alvernia
5:39.12
2
4
Miller, Alexandria
Misericordia
5:40.23
2
5
Katzgrau, Kim
Kutztown
5:40.33
2
1
Paredes, Melissa
CUNY CC of NY
5:40.69
1
6
Farrell, Caitlin
Dickinson
5:42.08
2
11
Walker, Riva
Indiana U of PA
5:43.69
3
2
Dillon, Alison
Bucknell
5:43.74
1
3
Eberhart, Marina
Bloomsburg
5:46.41
1
7
Farrell, Abigail
Shippensburg
5:46.86
2
12
Burton, Ellie
Johns Hopkins Un
5:47.13
3
8
Malpass, Julia
Alvernia
5:47.16
2
9
Fridley, Colleen
Johns Hopkins Un
5:47.31
2
10
Schwarz, Alyssa
Misericordia
5:47.52
2
4
Kennedy, Gwendolyn
Dickinson
5:49.59
1
11
Leboffe, Emily
Susquehanna
5:50.60
2
5
Ilgenfritz, Morgan
Bloomsburg
5:53.39
1
6
Mesaris, Emily
Misericordia
5:56.04
1
7
Gehly, Samantha
Elizabethtown
5:56.35
1
12
Frayne-Reixa, Adriana
Dickinson
5:56.98
2
8
Yankelevich, Gabrielle
Elizabethtown
5:57.18
1
9
Taylor, Alyssa
Elizabethtown
5:57.27
1
10
O'Day, Maggie
Misericordia
6:13.58
1
11
Hurley, Katie
Misericordia
6:13.85
1
12
Leiby, Erin
Lock Haven
6:18.23
1
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Eisman, Amanda
West Chester
10:13.92
3
2
Sharkey, Brennan
Bucknell
10:22.92
3
3
McNally, Frances
Kutztown
10:26.81
3
4
Mears, Laura
Johns Hopkins Un
10:26.88
3
5
Meko, Kyra
Johns Hopkins Un
10:32.49
3
6
Homeyer, Kristen
SUNY Geneseo
10:33.12
3
7
Manning-Smith, Leigh
West Chester
10:34.41
3
8
Hughes, Ashton
SUNY Geneseo
10:35.88
3
9
Rosenzweig, Sara
SUNY Geneseo
10:38.78
3
1
Peppriell, Ashley
SUNY Geneseo
10:46.42
2
10
Bellusci, Marissa
SUNY Geneseo
10:49.82
3
2
Delane, Jordan
Johns Hopkins Un
10:51.46
2
3
Kaschak, Amy
Susquehanna
10:56.09
2
4
Dougherty, Keirnan
Susquehanna
10:56.32
2
5
Decker, Sarah
Bucknell
10:56.35
2
6
Gaffney, Lara
Johns Hopkins Un
10:57.64
2
7
Adams, Nora
Bucknell
10:57.77
2
8
Keich, Alyssa
Lebanon Valley
11:00.64
2
9
McNamee, Brenna
Elizabethtown
11:02.44
2
11
Race, Rebecca
Dickinson
11:03.22
3
12
Labate, Leigh Ann
Bucknell
11:05.79
3
1
Capper, Courtney
Lock Haven
11:06.94
1
10
Meaney, Lillian
SUNY Geneseo
11:10.75
2
11
Wedekind, Elizabeth
Elizabethtown
11:12.01
2
2
Bachman, Rachel
Susquehanna
11:18.21
1
12
Gessler, Amy
Elizabethtown
11:18.85
2
3
Gill, Maggie
Johns Hopkins Un
11:22.63
1
4
Pagano, Alie
Pitt.-Johnstown
11:24.00
1
13
Dettore, Olivia
Kutztown
11:24.21
2
13
Horowitz, Kelsey
Dickinson
11:35.73
3
5
Frank, Emily
Kutztown
11:36.61
1
14
Hilfrank, Kimberly
Franklin & Marsh
11:41.88
2
6
Sykora, Sarah
Johns Hopkins Un
11:42.69
1
7
Pagano, Valerie
Misericordia
11:53.77
1
8
McChesney, Maggie
Indiana U of PA
12:02.14
1
9
Jacruso, Alana
Bloomsburg
12:12.34
1
10
Cleary, Zoie
Bloomsburg
12:14.03
1
11
O'Hara, Molly
Misericordia
12:15.28
1
12
Reardon, Elise
Misericordia
12:32.01
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dodds, Kate
Bloomsburg
17:20.43
2
2
Boudreau, Hannah
Bloomsburg
17:29.94
2
3
Bolton, Bianca
Misericordia
17:45.19
2
4
Rutkowski, Sarah
Dickinson
17:52.64
2
5
Lehman, Lauren
Bloomsburg
17:56.81
2
6
Magliane, Rachel
Indiana U of PA
18:23.92
2
7
Killmon, Bethany
Misericordia
18:35.78
2
8
Knott, Alyssa
SUNY Geneseo
18:37.75
2
9
Colby, Abby
Dickinson
18:42.85
2
10
Terzian, Polly
Dickinson
18:45.53
2
1
Felts, Makena
Indiana U of PA
18:51.45
1
2
Quesenberry, Jessica
Bloomsburg
18:54.94
1
3
Wright, Megan
Susquehanna
18:56.88
1
4
Sick, Katie
Lock Haven
18:59.55
1
5
Cannon, Kathleen
York College (PA
19:11.46
1
6
Meaney, Lillian
SUNY Geneseo
19:15.48
1
7
Luke, Rayanne
SUNY Geneseo
19:16.43
1
8
Miller, Alexandria
Misericordia
19:16.68
1
9
Dillman, Alicia
York College (PA
19:17.19
1
10
Share, Yelena
Indiana U of PA
19:24.56
1
11
Schafer, Lindsay
Bucknell
19:36.84
1
12
Best, Nicole
Indiana U of PA
19:48.29
1
13
Grose, Allison
Lock Haven
19:48.97
1
14
Malpass, Julia
Alvernia
19:51.90
1
15
Federinko, Emma
Misericordia
21:15.65
1
--
Stevko, Andrea
Alvernia
DNF
2
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Matsko, Krista
Unattached
09.10
nwi
2
2
Hollis, Torrey
Kutztown
09.28
nwi
2
3
Walton, Kiah
Indiana U of PA
09.34
nwi
2
1
Warschel, Kelsci
Pitt.-Johnstown
09.37
nwi
1
4
Butler, Danesha
Shippensburg
09.38
nwi
2
5
Lawson, Kayla
Shippensburg
09.49
nwi
2
6
Early, Erin
Frostburg State
09.52
nwi
2
2
Descano, Christina
Kutztown
09.75
nwi
1
3
Shawver, Erika
Lock Haven
09.76
nwi
1
4
Crouse, Autumn
Kutztown
09.79
nwi
1
5
McLaughlin, Caroline
West Chester
09.88
nwi
1
6
Shadwick, Angelina
Bloomsburg
09.89
nwi
1
7
Nagy, Jennifer
Susquehanna
10.23
nwi
1
8
Steffney, Katherine
Misericordia
10.31
nwi
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Matsko, Krista
Unattached
09.29
nwi
4
1
Hollis, Torrey
Kutztown
09.30
nwi
5
1
Kuhn, Danielle
West Chester
09.42
nwi
1
1
Garner, Sarah
West Chester
09.48
nwi
2
1
Butler, Danesha
Shippensburg
09.49
nwi
3
2
Lawson, Kayla
Shippensburg
09.55
nwi
5
3
Early, Erin
Frostburg State
09.60
nwi
5
2
Walton, Kiah
Indiana U of PA
09.64
nwi
2
3
Warschel, Kelsci
Pitt.-Johnstown
09.68
nwi
2
2
Descano, Christina
Kutztown
09.70
nwi
1
2
Shawver, Erika
Lock Haven
09.80
nwi
3
3
Crouse, Autumn
Kutztown
09.87
nwi
1
3
McLaughlin, Caroline
West Chester
09.97
nwi
3
4
Shadwick, Angelina
Bloomsburg
10.04
nwi
2
4
Nagy, Jennifer
Susquehanna
10.21
nwi
1
2
Steffney, Katherine
Misericordia
10.22
nwi
4
5
Calderone, Laura
Lebanon Valley
10.22
nwi
1
4
Jefferson, Dominique
Pitt.-Johnstown
10.29
nwi
5
4
Brennan, Elizabeth
Lock Haven
10.34
nwi
3
3
Hittie, Catelyn
Indiana U of PA
10.36
nwi
4
5
Callahan, Rachel
Misericordia
10.38
nwi
5
5
Brown, Zyare
CUNY CC of NY
10.55
nwi
3
5
Dimaio, Caroline
Bloomsburg
10.67
nwi
2
4
Dixon, Leah
Misericordia
10.68
nwi
4
6
Litschi, Tabitha
Lebanon Valley
10.77
nwi
5
6
Cosby, Kaitlyn
Juniata
10.83
nwi
2
7
Schaffer, Victoria
Kutztown
10.95
nwi
5
6
Turnbach, Michelle
Susquehanna
10.96
nwi
1
5
De Araujo, Camilla
Susquehanna
15.25
nwi
4
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Misericordia
3:59.01
4
2
Relay Team
West Chester
3:59.86
4
1
Relay Team
West Chester
4:06.36
3
3
Relay Team
Bucknell
4:06.57
4
4
Relay Team
Lock Haven
4:09.47
4
2
Relay Team
SUNY Geneseo
4:10.42
3
5
Relay Team
Kutztown
4:11.24
4
3
Relay Team
Bloomsburg
4:11.82
3
4
Relay Team
Elizabethtown
4:11.87
3
6
Relay Team
Indiana U of PA
4:11.88
4
5
Relay Team
Bucknell
4:14.89
3
6
Relay Team
Susquehanna
4:16.44
3
1
Relay Team
Kutztown
4:17.30
2
2
Relay Team
Shippensburg
4:19.33
2
3
Relay Team
Lock Haven
4:27.28
2
1
Relay Team
Gwynedd-Mercy
4:27.99
1
2
Relay Team
Dickinson
4:29.74
1
4
Relay Team
Elizabethtown
4:30.92
2
3
Relay Team
Penn State-Harri
4:32.39
1
4
Relay Team
Juniata
4:33.68
1
5
Relay Team
Shippensburg
4:35.46
1
5
Relay Team
Kutztown
4:38.61
2
6
Relay Team
Elizabethtown
4:54.27
1
--
Relay Team
Indiana U of PA
DNF
2
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Bucknell
12:18.47
1
2
Relay Team
West Chester
12:25.41
1
3
Relay Team
Lebanon Valley
12:30.84
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smolka, Mariah
Lebanon Valley
13.36m
(43'9.75)
3
2
Owens, Kayla
West Chester
13.35m
(43'9.5)
3
1
Brundage, Abigail
Bucknell
13.24m
(43'5.25)
1
2
Nnadi, Sophia
Bucknell
12.79m
(41'11.5)
1
3
Ovejera, Tamara
Shippensburg
12.77m
(41'10.75)
3
4
Johnson, Sabrina
Shippensburg
12.48m
(40'11.25)
3
3
Easse, Stephanie
Bucknell
12.31m
(40'4.5)
1
5
Bonetti, Ava
Shippensburg
12.06m
(39'6.75)
3
6
Weaver, Cameron
Susquehanna
11.78m
(38'7.75)
3
7
Doherty, Erin
Shippensburg
11.68m
(38'3.75)
3
1
Phillips, Brittianni
Elizabethtown
11.62m
(38'1.25)
2
8
Harkins, Tayler
Bloomsburg
11.60m
(38'0.5)
3
2
Porter, Amanda
Elizabethtown
11.49m
(37'8.25)
2
3
Tanseco, Macey
Kutztown
11.48m
(37'7.75)
2
4
Lee, Tara
Bucknell
11.34m
(37'2.25)
1
4
Hallick, Meghan
Bloomsburg
11.10m
(36'5)
2
5
Schaffer, Victoria
Kutztown
11.08m
(36'4)
2
6
Nicholson, Morgan
Bloomsburg
10.94m
(35'10.5)
2
7
Ferko, Gillian
Dickinson
10.84m
(35'6.75)
2
9
Beaver, Ashley
CUNY CC of NY
10.84m
(35'6.75)
3
8
Slawinski, Elyssa
SUNY Geneseo
10.79m
(35'4.75)
2
9
Johnson, Christine
West Chester
10.75m
(35'3)
2
10
Hall, Chelsea
Misericordia
10.70m
(35'1.25)
3
--
Fisher, Emily
Bucknell
ND
(--)
1
--
Schwartz, Nicole
Misericordia
ND
(--)
1
--
Whelan, Kimberly
Alvernia
ND
(--)
1
--
Beaver, Chelsey
Juniata
FOUL
(--)
1
--
Rodriguez, AnaLee
Gwynedd-Mercy
FOUL
(--)
1
--
Seiber, Taylor
Lebanon Valley
FOUL
(--)
1
--
Wise, Samantha
Misericordia
FOUL
(--)
1
--
Heath, JoAnna
SUNY Geneseo
ND
(--)
2
--
Emel, Chelsea
Kutztown
FOUL
(--)
2
--
Thomas, Tia
Alvernia
FOUL
(--)
3
Womens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Owens, Kayla
West Chester
16.26m
(53'4)
3
2
Nnadi, Sophia
Bucknell
15.48m
(50'9.25)
3
3
Wigg, Sarah
Misericordia
15.29m
(50'1.75)
3
4
Smolka, Mariah
Lebanon Valley
15.15m
(49'8.25)
3
5
Nelson, Samantha
Shippensburg
14.41m
(47'3.25)
3
6
Beaver, Ashley
CUNY CC of NY
14.36m
(47'1.25)
3
1
Hallick, Meghan
Bloomsburg
14.18m
(46'6.25)
1
1
Wildermuth, Nicole
Kutztown
14.03m
(46'0.25)
2
7
Puglia, Adrienne
Lock Haven
13.99m
(45'10.75)
3
8
Davis, Brianna
Shippensburg
13.51m
(44'3.75)
3
2
Slawinski, Elyssa
SUNY Geneseo
13.32m
(43'8.25)
2
2
Johnson, Christine
West Chester
13.29m
(43'7)
1
9
Harkins, Tayler
Bloomsburg
13.27m
(43'6.25)
3
10
Anderson, Cody
Lock Haven
13.19m
(43'3.25)
3
3
Lee, Tara
Bucknell
12.95m
(42'5.75)
2
4
Carter, Radara
Kutztown
12.70m
(41'8)
2
5
Brundage, Abigail
Bucknell
12.65m
(41'6)
2
6
Bonetti, Ava
Shippensburg
12.59m
(41'3.5)
2
7
Weaver, Cameron
Susquehanna
12.56m
(41'2.25)
2
8
Sikorskas, Ellie
Lock Haven
12.54m
(41'1.5)
2
3
Emel, Chelsea
Kutztown
11.94m
(39'2)
1
9
Kalnins, Ellen
Bucknell
11.93m
(39'1.5)
2
4
Broscious, Renea
Susquehanna
11.88m
(38'11.5)
1
5
Beaver, Chelsey
Juniata
11.73m
(38'5.75)
1
6
Cancel, Tiffany
Frostburg State
11.64m
(38'2.25)
1
7
Masenheimer, Hannah
Bloomsburg
11.28m
(37'0)
1
8
Seiber, Taylor
Lebanon Valley
11.25m
(36'10.75)
1
8
Schwartz, Nicole
Misericordia
11.25m
(36'10.75)
1
10
Kravitz, Liz
Lock Haven
10.96m
(35'11.5)
1
11
Porter, Amanda
Elizabethtown
10.70m
(35'1.25)
1
--
Fisher, Emily
Bucknell
FOUL
(--)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hudson, Lauren
Bucknell
1.65m
(5'4.75)
1
1
Jimcosky, Amanda
Dickinson
1.65m
(5'4.75)
1
3
Heath, JoAnna
SUNY Geneseo
1.55m
(5'1)
1
3
Tooker, Rebecca
Kutztown
1.55m
(5'1)
1
3
Barber, Breanna
West Chester
1.55m
(5'1)
1
3
Simone, Amanda
Bloomsburg
1.55m
(5'1)
1
3
Estrada-Pascual, Joselyn
Bloomsburg
1.55m
(5'1)
1
8
Stitzer, Lindsey
Misericordia
1.50m
(4'11)
1
8
Fisher, Katelyn
Juniata
1.50m
(4'11)
1
8
Schaffer, Victoria
Kutztown
1.50m
(4'11)
1
8
Fagan, McKenzie
Kutztown
1.50m
(4'11)
1
8
Link, Kristina
Dickinson
1.50m
(4'11)
1
8
Hinckley, Isabelle
Bucknell
1.50m
(4'11)
1
8
Beard, Imani
Dickinson
1.50m
(4'11)
1
15
Reynolds, Delaney
Alvernia
1.45m
(4'9)
1
15
Kirk, Megan
Bucknell
1.45m
(4'9)
1
--
Painter, Hayley
Susquehanna
NH
(--)
1
--
Lavelle, LaBrae
West Chester
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Caruso, Kaylee
Bloomsburg
5.50m
(18'0.5)
nwi
2
2
Lapszynski, Kim
Bucknell
5.39m
(17'8)
nwi
2
3
Bush, Alexis
Frostburg State
5.37m
(17'7.25)
nwi
2
3
Agege, Efe
Bucknell
5.37m
(17'7.25)
nwi
2
5
Ostroski, Sarah
Misericordia
5.11m
(16'9)
nwi
2
1
Walton, Kiah
Indiana U of PA
5.09m
(16'8.25)
nwi
1
6
DiGregorio, Alexa
Bucknell
5.07m
(16'7.5)
nwi
2
7
Kosenske, Sarah
West Chester
5.03m
(16'6)
nwi
2
7
Descano, Christina
Kutztown
5.03m
(16'6)
nwi
2
--
Sitch, Alyssa
Shippensburg
ND
(--)
nwi
1
--
Melendez, Tonni
Pitt.-Johnstown
ND
(--)
nwi
1
--
Dubler, Emily
Indiana U of PA
FOUL
(--)
nwi
1
--
Tooker, Rebecca
Kutztown
FOUL
(--)
nwi
1
--
Borigo, Megan
Lock Haven
FOUL
(--)
nwi
1
--
Schools, Savannah
Misericordia
FOUL
(--)
nwi
1
--
Sellers, Alissa
Juniata
FOUL
(--)
nwi
1
--
Jendrezewski, Olivia
Lebanon Valley
FOUL
(--)
nwi
1
--
Gibbons, Cassie
CUNY CC of NY
FOUL
(--)
nwi
1
--
Paulemont, Manouchka
Susquehanna
FOUL
(--)
nwi
1
--
Brown, Zyare
CUNY CC of NY
FOUL
(--)
nwi
1
--
Wandy, Alexa
SUNY Geneseo
ND
(--)
nwi
2
--
Kuhn, Danielle
West Chester
FOUL
(--)
nwi
2
--
Heath, JoAnna
SUNY Geneseo
FOUL
(--)
nwi
2
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Agege, Efe
Bucknell
12.05m
(39'6.25)
nwi
2
2
Caruso, Kaylee
Bloomsburg
11.52m
(37'9.5)
nwi
2
3
Reiner, Carly
Bucknell
11.20m
(36'8.75)
nwi
2
4
Smay, Brooke
Indiana U of PA
11.01m
(36'1.25)
nwi
2
5
Kosenske, Sarah
West Chester
10.96m
(35'11.5)
nwi
2
6
Matsinger, Jessica
Bucknell
10.70m
(35'1.25)
nwi
2
1
Melendez, Tonni
Pitt.-Johnstown
10.61m
(34'9.5)
nwi
1
7
DiGregorio, Alexa
Bucknell
10.52m
(34'6)
nwi
2
8
Lapszynski, Kim
Bucknell
10.46m
(34'3.75)
nwi
2
2
Simone, Amanda
Bloomsburg
10.43m
(34'2.5)
nwi
1
9
Magnant, Emily
West Chester
10.33m
(33'10.5)
nwi
2
3
Ostroski, Sarah
Misericordia
10.29m
(33'9)
nwi
1
4
Tooker, Rebecca
Kutztown
10.26m
(33'7.75)
nwi
1
5
Wutz, Camille
SUNY Geneseo
10.14m
(33'3)
nwi
1
5
Knass, Kristen
Indiana U of PA
10.14m
(33'3)
nwi
1
10
Heath, JoAnna
SUNY Geneseo
10.03m
(32'10.75)
nwi
2
7
Sitch, Alyssa
Shippensburg
10.02m
(32'10.25)
nwi
1
8
Sermsuwan, Thanida
Susquehanna
10.01m
(32'10)
nwi
1
--
Schools, Savannah
Misericordia
ND
(--)
nwi
1
--
Jimcosky, Amanda
Dickinson
ND
(--)
nwi
1
--
Herbert, Kala
Frostburg State
FOUL
(--)
nwi
1
--
Link, Kristina
Dickinson
FOUL
(--)
nwi
2
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kerecman, Devan
West Chester
3.45m
(11'3.75)
1
1
Copella, Elizabeth
Indiana U of PA
3.45m
(11'3.75)
1
1
Mestre, Yanelis
Bucknell
3.45m
(11'3.75)
1
4
Hepner, Kali
Shippensburg
3.30m
(10'9.75)
1
4
Arey, Heather
Shippensburg
3.30m
(10'9.75)
1
4
Sundy, Kristin
Bucknell
3.30m
(10'9.75)
1
7
Distasio, Destiny
Kutztown
3.15m
(10'4)
1
7
Dibert, Jennifer
Indiana U of PA
3.15m
(10'4)
1
7
Brown, Chloe
Bucknell
3.15m
(10'4)
1
10
Borigo, Megan
Lock Haven
3.00m
(9'10)
1
10
Gould, Katlin
Penn State-Harri
3.00m
(9'10)
1
10
Ebbert, Justine
Kutztown
3.00m
(9'10)
1
--
Wicker, Emily
Shippensburg
NH
(--)
1
--
Gill, Jess
Shippensburg
NH
(--)
1
--
Ortiz, Audra
Bloomsburg
NH
(--)
1
--
Davidian, Maddie
Bucknell
NH
(--)
1
--
Sullivan, Emma
Kutztown
NH
(--)
1
--
Soltys, Victoria
Bloomsburg
NH
(--)
1
Womens Indoor Pentathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
10
Palfey, Alexis
Lock Haven
2,211
1
9
Greenfield, Hanna
Bucknell
2,224
1
8
Nole, Anna
Misericordia
2,366
1
7
Varano, Alison
Bucknell
2,519
1
6
Cleary, Georgia
Misericordia
2,663
1
5
Stoner, Teri
Shippensburg
2,686
1
4
Lynch, Danielle
Unattached
2,744
1
3
McDonald, Devon
Bucknell
3,045
1
2
Kuhn, Danielle
West Chester
3,163
1
1
Mantush, Amy
Unattached
3,325
1
Womens Indoor Pentathlon: 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Garner, Sarah
West Chester
09.38
3
832
1
Sciremammano, Danielle
Shippensburg
09.38
4
832
2
Kuhn, Danielle
West Chester
09.39
4
830
2
Mantush, Amy
Unattached
09.47
3
814
1
Lynch, Danielle
Unattached
09.63
2
783
2
Stoner, Teri
Shippensburg
09.70
2
769
3
Varano, Alison
Bucknell
09.73
4
763
3
McDonald, Devon
Bucknell
09.84
3
742
3
Beckerleg, Samantha
Shippensburg
09.92
2
727
1
Cleary, Georgia
Misericordia
10.20
1
675
4
Palfey, Alexis
Lock Haven
10.20
4
675
2
Nole, Anna
Misericordia
11.23
1
499
3
Greenfield, Hanna
Bucknell
12.22
1
353
Womens Indoor Pentathlon: 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Varano, Alison
Bucknell
2:29.36
1
701
2
Palfey, Alexis
Lock Haven
2:33.06
1
655
3
Cleary, Georgia
Misericordia
2:37.70
1
600
4
Kuhn, Danielle
West Chester
2:37.88
1
597
5
Mantush, Amy
Unattached
2:42.45
1
545
6
Stoner, Teri
Shippensburg
2:43.49
1
533
7
Nole, Anna
Misericordia
2:43.56
1
533
8
Lynch, Danielle
Unattached
2:44.27
1
525
9
McDonald, Devon
Bucknell
2:47.57
1
489
10
Greenfield, Hanna
Bucknell
2:49.08
1
473
Womens Indoor Pentathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mantush, Amy
Unattached
1.69m
(5'6.5)
1
842
2
McDonald, Devon
Bucknell
1.60m
(5'2.75)
1
736
3
Beckerleg, Samantha
Shippensburg
1.57m
(5'1.75)
1
701
4
Nole, Anna
Misericordia
1.54m
(5'0.5)
1
666
5
Kuhn, Danielle
West Chester
1.51m
(4'11.25)
1
632
6
Garner, Sarah
West Chester
1.48m
(4'10.25)
1
599
7
Sciremammano, Danielle
Shippensburg
1.45m
(4'9)
1
566
7
Stoner, Teri
Shippensburg
1.45m
(4'9)
1
566
7
Cleary, Georgia
Misericordia
1.45m
(4'9)
1
566
10
Lynch, Danielle
Unattached
1.42m
(4'7.75)
1
534
10
Palfey, Alexis
Lock Haven
1.42m
(4'7.75)
1
534
10
Greenfield, Hanna
Bucknell
1.42m
(4'7.75)
1
534
--
Varano, Alison
Bucknell
NH
(--)
1
Womens Indoor Pentathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mantush, Amy
Unattached
5.33m
(17'5.75)
1
651
2
McDonald, Devon
Bucknell
5.27m
(17'3.25)
1
634
3
Kuhn, Danielle
West Chester
5.20m
(17'0.5)
1
614
4
Varano, Alison
Bucknell
4.95m
(16'2.75)
1
546
5
Stoner, Teri
Shippensburg
4.65m
(15'3)
1
466
6
Cleary, Georgia
Misericordia
4.50m
(14'9)
1
428
7
Lynch, Danielle
Unattached
4.49m
(14'8.75)
1
426
8
Nole, Anna
Misericordia
4.36m
(14'3.5)
1
393
9
Greenfield, Hanna
Bucknell
4.03m
(13'2.5)
1
315
--
Palfey, Alexis
Lock Haven
FOUL
(--)
1
Womens Indoor Pentathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Beckerleg, Samantha
Shippensburg
10.48m
(34'4.5)
1
561
2
Greenfield, Hanna
Bucknell
10.30m
(33'9.5)
1
549
3
Varano, Alison
Bucknell
9.69m
(31'9.5)
1
509
4
Kuhn, Danielle
West Chester
9.39m
(30'9.5)
1
490
5
Lynch, Danielle
Unattached
9.18m
(30'1.25)
1
476
6
Mantush, Amy
Unattached
9.14m
(29'11.75)
1
473
7
McDonald, Devon
Bucknell
8.69m
(28'6)
1
444
8
Garner, Sarah
West Chester
8.64m
(28'4)
1
441
9
Cleary, Georgia
Misericordia
7.92m
(25'11.75)
1
394
10
Sciremammano, Danielle
Shippensburg
7.41m
(24'3.5)
1
361
11
Stoner, Teri
Shippensburg
7.27m
(23'10)
1
352
12
Palfey, Alexis
Lock Haven
7.19m
(23'7)
1
347
13
Nole, Anna
Misericordia
6.06m
(19'10.5)
1
275
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#bucknell
#bison
#multi
More news
2015 Results - Haverford McElligott Invitational
2015 Results - Maryland Terrapin Invitational
0 shares:
Bucknell Bison Indoor Open and Multi
,
Alvernia University Track and Field and Cross Country - Reading, Pennsylvania
,
Bloomsburg University Track and Field and Cross Country - Bloomsburg, Pennsylvania
,
Bucknell University Track and Field and Cross Country - Lewisburg, Pennsylvania
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Elizabethtown College Track and Field and Cross Country - Elizabethtown, Pennsylvania
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2023
90
2022
121
2021
132
2020
122
2019
103
2018
141
2017
126
2016
113
2015
145
2014
15
125
2013
55
204
2012
14
32
2011
4
6
2010
1
2009
1
Show 12 more
Hashtags
#bucknell
#bison
#multi
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!